شناخت دستگاه گوارش و عملكرد آن

تاریخ انتشار: 1399/08/10
دسته بندی ها : مقالات

دستگاه گوارش از چه بخش‏ هایی تشکیل شده است؟

دستگاه گوارش از چهار قسمت تشکیل شده است:

بخش فوقانی که شامل دهان، مری و معده است.

بخش میانی دستگاه گوارش شامل روده باریک است. روده باریک به سه قسمت دوازدهه یا دئودنوم (Duodenum)، ژژنوم (Jejunum) و ایلئوم (Ileum) تقسیم می‏ شود. بیشتر چربی‏ ها، پروتئین‏ ها، ویتامین‏ ها و بخشی از هیدرات‏ های کربن غذای روزانه از ژژنوم جذب می‏ شوند. ایلئوم آخرین قسمت روده باریک است که به روده بزرگ (کولون) ختم می ‏شود. محل ارتباط ایلئوم و کولون دریچه یک‏ طرفه‏ ای به نام دریچه ایلئوسکال (Ileocaecal Valve) است.

بخش تحتانی دستگاه گوارش شامل روده بزرگ(کولون) می‏ باشد که از سه بخش سکوم، کولون و رکتوم (راست روده) تشکیل شده است. مهم‏ترین عملکرد روده بزرگ تولید مدفوع و جذب آب اضافی آن است.

دستگاه گوارش علاوه بر لوله گوارش شامل بخش ‏های فرعی می‏ باشد که در هضم و جذب مواد غذایی نقش دارند. این بخش ‏ها عبارتند از: غدد بزاقی، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده یا پانکراس(Pancreas).

عملکرد دستگاه گوارش در بدن چیست؟

عملکرد دستگاه گوارش شامل بلع مواد غذایی، هضم و جذب مواد مورد نیاز بدن، ذخیره مواد غذایی، دفع مواد غیر قابل هضم از طریق مدفوع و برقراری تعادل میان مایعات و الکترولیت ‏ها می باشد.

روده بزرگ از چه بخش‏ هایی تشکیل شده است؟

 روده بزرگ شامل سکوم (Caecum)، کولون (Colon)، و رکتوم (Rectum) و کانال مقعدی است. سکوم بخش کیسه ‏مانندی است که در پایین دریچه ایلئوسکال قرار می‏ گیرد. آپاندیس لوله کوچک و باریکی است که از سکوم خارج می‏ شود. کولون از چهار قسمت مختلف تشکیل شده‏ است:

کولون صعودی (Ascending): از سکوم آغاز شده و در سمت راست حفره شکمی ادامه می ‏یابد.

کولون عرضی (Transverse): در طول شکم از راست به چپ ادامه می‏ یابد، کولون عرضی طولانی‏ ترین و پر حرکت‏ ترین بخش کولون است و به کولون نزولی ختم می‏ شود.

کولون نزولی (Descending): در ادامه کولون عرضی در سمت چپ حفره شکم پایین می‏ رود و به کولون سیگموئید (Sigmoid Colon) ختم می‏ شود.

کولون سیگموئید بخش انتهایی روده بزرگ است و به رکتوم ختم می‏ شود. این ناحیه نسبت به سایر بخش‏ های روده بزرگ بیشتر مستعد ابتلا به سرطان است و بروز سرطان در این ناحیه ممکن است به ایجاد کولوستومی منجر شود. رکتوم بخش انتهایی لوله گوارش است که به مقعد ختم می‌شود.

 

 

آنچه در این مقاله میخوانید
  محصولات مرتبط مقالات مرتبط نظرات کاربران

  نظرات کاربران

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شناخت دستگاه گوارش و عملكرد آن”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تمامی حقوق مطالب برای هلدینگ برتر محفوظ می‌باشد و هرگونه استفاده از آن‌ پیگرد قانونی دارد.

  بستن

  با ما در تماس باشید

  جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.