ارزيابی بدن

تاریخ انتشار: 1401/10/17
دسته بندی ها : مقالات

یک رویکرد ساختاریافته برای کمک به  حداقل رساندن مشکلات نشت در بیماران

بدن هر بيمار منحصر به فرد است.

انتخاب مناسب محصول استومی از همان ابتدا کلید به حداقل رساندن نشت مواد دفعی است.

محصول مناسب با يک روتين مناسب تعویض کیسه ، بهترین استراتژی برای مقابله با نشت است. اما وقتی هیچ دو بیماری نیاز مشابهی ندارند ، محصول مناسب کدام است؟

ما در كلوپلاست همراه با پرستاران برجسته مراقبت از استوما ، به منظور داشتن یک زبان مشترک برای توصیف ناحیه اطراف استومی – پريستومال– اصطلاحات “مشخصات بدن” را تعریف کرده ایم.

توصیف کامل مشخصات اطراف استومی برای تعیین محصول استومی مناسب، کلیدی است و انتخاب محصول مناسب استومی در پیشگیری از عوارض ناشی از نشت بسیار حیاتی است.

این روش برای استفاده آسان در کارهای روزمره طراحی شده است ، می تواند به بيمار کمک کند تا با توجه به نیازهای فردی خود محصول استومی مناسب را انتخاب کرده و از نصب مناسب آن مطمئن باشد.

هنگام ارزیابی مشخصات ناحیه اطراف استوما (پريستومال)، همیشه مطمئن شوید که چالش برانگیزترین موقعیت های بدن را که می تواند بر استوما یا کیسه تأثیر بگذارد، در نظر می گیرید. شکل ناحیه ممکن است هنگام نشستن، دراز کشیدن یا حرکت تغییر کند. بنابراين شكل اين ناحيه را در موقعيت های مختلف بدن ارزيابی كنيد.

به حداقل رساندن ریسک نشت مواد دفعی با یک سوال شروع می شود؟  شكل ناحیه اطراف استومی، معمولی است یا فرورفته یا بیرون زده؟

 تعيين شكل ناحيه پريستومال اولین قدم برای تصمیم گیری در مورد شکل مناسب چسب پایه است.

برای تکمیل ارزیابی خود از این مراحل استفاده کنید:

علاوه بر شکل چسب مناسب ، برخی از بیماران ممكن است برای بدست آوردن سطح یکنواخت جهت نصب چسب به پوست به محصولات جانبی احتیاج داشته باشند. مراحل زير به بيمار كمک می كند تا چالش هایی را كه هنگام نصب چسب پايه با آن مواجه می شود را حل كنيد.

محصولات استومی که براساس مشخصات منحصر به فرد بدن هر فرد تعیین شده باشد به احتمال زیاد تناسب بيشتر و بهتری با بدن بیمار دارد.

هر بیمار با استفاده از اصول بیان شده در بالا نیاز به ارزیابی فردی دارد. به طور کلی برای هر شکل بدن می توان از اشکال مختلف  بهره مند شد. علاوه بر این ، ملاحظات معمول مانند نوع ترشحات دفعی (ادرار يا مدفوع)، شرایط پوستی و سلامت عمومی بيمار نيز باید در نظر گرفته شود.

چسب های محدب همچنين برای موارد پيچيده تر مثل استوماهایی كه در چين پوستی قرار گرفته اند، يا زمانی كه دهانه استوما در سطح پوست يا پايين تر از سطح پوست قرار دارند، كاربرد دارد.

چسب پایه مناسب برای نواحی  بیرون زده:

یک چسب تخت همراه با یک نوار الاستیک معمولاً در نواحی بیرون زده اطراف استوما بکار برده شود.

اطمینان حاصل کنید که بیماران شما می دانند چه زمانی باید از شما کمک بگیرند.

تغییر در فرم بدن ممکن است به تغییر نوع محصول نیاز داشته باشد. هنگامی که بیماران تحت حمایت كانون مشاوره كلوپلاست (کمک) قرار می گیرند ، ما از آنها می خواهیم که به طور دوره ای مشخصات بدن خود را بررسی کنند. ما در صورت وجود نشانه هایی که ممکن است به مشاوره بالینی نیاز داشته باشند ، بیماران را به مشاوره با پرستار خود تشویق می کنیم.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با كانون مشاوره كلوپلاست (کمک) تماس حاص فرماييد.

 

سوالات متداول

1برای انتخاب کیسه مناسب چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

برای انتخاب کیسه استومی مناسب ارزیابی شرایط و نیازهای استومیت ضرورت دارد. انتخاب کیسه کاملا به شرایط فردی بیمار بستگی دارد و با در نظر گرفتن تمامی شرایط باید در مورد نوع کیسه تصمیم ‏گیری شود. برای نمونه:

  • نوع استومی، اندازه و خصوصیات آن
  • شرایط پوست اطراف استوما نظیر، چین و چروک، میزان تعریق و …
  • هرگونه عوارض استوما یا مشکلات پوستی
  • آموزش پذیری و توانایی استومیت در نصب و تعویض کیسه
  •  راحتی و ترجیح خود استومیت که مهمترین عامل است.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ارزيابی بدن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مطالب برای هلدینگ برتر محفوظ می‌باشد و هرگونه استفاده از آن‌ پیگرد قانونی دارد.

بستن

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.