راهنمای شما برای حفظ سلامت پوست اطراف استوما

تاریخ انتشار: 1401/10/17
دسته بندی ها : مقالات

چسب پايه برای محافظت از پوست در برابر مواد دفعی طراحی شده است. چسب پايه استومی به بهترين وجه به پوستی تميز، سالم و خشک می چسبد. بنابراين خطر نشت كه شايع ترين دليل آسيب به پوست است كاهش می يابد. حفظ پوست سالم معمولا به اين معنی است كه شما از محصولات استومي به درستی استفاده می كنيد. چسب پايه را به روش صحيح و با فاصله زمانی مناسب تعويض كنيد. مدت زمان تعويض برای هر فرد متفاوت خواهد بود. استفاده از فرآيند ” بچسبانيد، جدا كنيد، بررسی كنيد”  به شما كمک می كند تا اطمينان يابيد كه روتين مراقبتی درستی را دنبال می كنيد.

چسباندن چسب پايه روی پوست تميز و خشک باعث می شود كيسه به طور ايمن در محل خود حفظ شود و از استوما در برابر نشت و آسيب پوست محافظت كند. چسب بايد كاملا در اطراف استوما قرار بگيرد. لوازم جانبی مانند حلقه محافظ يا خمير استومی می توانند به چسبيدن بهتر كيسه كمک كنند.

 

پس از حمام کردن یا شنا، برای خشک کردن پوست اطراف استوما بهتر است از حوله  نرم و خشک و تمیز استفاده کنید. هم‏چنین می ‏توانید از سشوآر روی پایین‏ ترین درجه استفاده کنید تا نواحی اطراف  استوما بهتر خشک شود. دقت کنید هرگز سشوآر خیلی داغ را روی پوست نگیرید چون موجب تحریک پوستی می‏ شود.  از کرم‏ ها یا پودرهای آرایشی و … در پوست اطراف استوما استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است از چسبیدن صحیح چسب پایه کیسه جلوگیری کنند. بعضی افراد برای برداشتن چسب از آب ولرم استفاده می‏کنند ولی ما پيشنهاد می كنيم  از پاک‏ کننده مخصوص چسب براوا (Brava Adhesive Remover) و برای پاک كردن بقايای چسب و خمير از پدهای جدا كننده براوا استفاده كنيد. هرگز برای تميز كردن پوست اطراف استوما از محلول های حاوی الكل استفاده نكنيد.

تا حد امکان از دستمال‏ های مرطوب برای پاک کردن اطراف استوما خودداری کنید؛ زیرا اغلب این دستمال‏ ها حاوی لانولین و سایر روغن‏ ها هستند که ممکن است با مواد موجود در چسب پایه تداخل کنند و موجب تحریک پوست اطراف استوما شوند.

تعداد دفعات تعویض کیسه به نوع استوما، محل قرارگیری استوما و مقدار مواد دفعی و قوام آن بستگی دارد. هم‏چنین استفاده از کیسه مناسب و نصب درست آن، مدت زمان استفاده از کیسه را افزایش می‏ دهد. عوامل دیگری مانند آب و هوا و میزان تعریق بدن، نوع پوست و میزان فعالیت و حتی سن نیز روی دفعات نیاز به تعویض کیسه اثر می‏ گذارد. بهتر است كه كيسه هر روز تعویض شود. در مورد كيسه های ته بسته، بعد از هر بار دفع، كيسه بايد تعويض شود.

 

 

هنگام جدا کردن کیسه این کار را به ملایمت انجام دهید و هرگز عجله نکنید. هرگز چسب را با فشار و به سرعت از روی پوست جدا نکنید زیرا به پوست صدمه می‏زند. برای برداشتن چسب ابتدا زبانه جداسازی چسب را به سمت پايين بكشيد و لبه آن را از پوست جدا کنید سپس با غلت دادن مرحله به مرحله به سمت پايين، چسب را از روی پوست كامل برداريد.  صرف نظر از روتين معمول تعويض چسب، در صورت احساس خارش و سوزش بايد چسب خود را تعويض نماييد.

 

 

 

چسب را بعد از جدا سازی می توانيد بلافاصله بررسی كنيد، اما برای بررسی پوست اطراف استومی چند دقيقه صبر كنيد.  بعضی مواقع بلافاصله پس ازبرداشتن کیسه، پوست ممکن است صورتی یا قرمز و تیره ‏تر از قبل به نظر برسد. این حالت به زودی برطرف می‏ شود. باقی ماندن قرمزی و تیرگی، نشان دهنده آزردگی پوستی است. برای بررسی دقيق تر می توانيد از یک آينه استفاده كنيد.

 

بعد از برداشتن کیسه و قبل از چسباندن کیسه جدید باید موارد مرتبط با  مراقبت از پوست اطراف استوما را درنظر گرفت، پوست اطراف استوما بايد همانند پوست بقيه شكم باشد. در صورت مشاهده موارد زير شايد نياز باشد تا كيسه در فواصل كمتر تعويض شود يا از محصول ديگری استفاده شود:

 • آثار خوردگی روی چسب
 • نشت روی چسب يا پوست شما
 • پوست تحریک شده يا تغيير رنگ يافته در اطراف استوما

آسيب خفيف پوستی معمولا توسط خود شما قابل درمان است. در صورت وجود علائم تغيير رنگ پوست به آبی تيره/ بنفش ، رطوبت و خونريزی، سوزش و خارش پوست با كانون مشاوره كلوپلاست (كمک) تماس بگيريد.

 

 

 

سوالات متداول

1چه زمانی برای تعویض کیسه مناسب است؟

برای تعویض کیسه باید زمانی انتخاب شود که عجله و استرس خاصی وجود نداشته و استوما  نیز در حال فعالیت نباشد. معمولا ًبهترین زمان برای تعویض کیسه در افراد مختلف متفاوت است و به فرد بستگی دارد. برای بیشتر افراد، استوما در ساعات اولیه صبح قبل از خوردن صبحانه فعالیت کمتری دارد. بعضی از افراد ترجیح می‏ دهند تعویض کیسه را پس از دوش گرفتن انجام دهند و افرادی نیز این کار را در ساعات پایانی روز و هنگام رفتن به رختخواب حداقل 2 ساعت پس از صرف شام انجام می‏ دهند. ولی به هر حال باید به این نکته دقت کرد که در صورت پر شدن 3/1 کیسه و یا نشت آن در هر ساعتی از روز باید کیسه تعویض شود.

2چه مواردی موجب نشت از کیسه‏ های استومی می‏ شود؟
 1. عدم توجه به سایز و اندازه استوما در بریدن چسب پایه معمولاً موجب نشت خواهد شد.  باید به این موضوع توجه داشت که تا هشت هفته اول پس از عمل جراحی، استوما امکان تغییر سایز و جمع شدن دارد در نتیجه بهتر است بر ای نصب کیسه در چند هفته اول پس از جراحی، استوما مرتب اندازه گیری شود تا از نشت جلوگیری شود.
 2. عدم تعویض چسب پایه برای مدت طولانی ریسک نشت را بالا می ‏برد؛ بنابراین بهتر است هر دو روز، چسب پایه تعویض شود.
 3. استومایی که در محل مناسب نباشد، ریسک نشت را بالا می‏ برد از این رو بهتر است قبل از انجام عمل جراحی استوما به خوبی تعیین محل شود.
 4. یکی دیگر از علل نشت، جدا شدن چسب پایه هنگام فعالیت فیزیکی و ورزش است که برای جلوگیری از آن می‏توان از کمربند استفاده کرد. کیسه‏ های دوتکه کلوپلاست طوری طراحی شده ‏اند که به راحتی می‏ توان به آن‏ها  کمربند وصل کرد.
 5.  فرو رفتگی استوما می‏تواند امکان نشت را بالا ببرد. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است از چسب پایه محدب (Convex) استفاده شود.
 6.  خشک و تمیز نبودن پوست هنگام نصب کیسه یکی دیگر ازعلل نشت می‏ باشد.
 7.  چاقی و ناهموار بودن سطح شکم موجب نشت می‏شود، زیرا از درست چسبیدن چسب پایه جلوگیری می‏کند. برای برطرف کردن این مشکل می‏توانید از خمیر مخصوص استومی کلوپلاست استفاده نمائید.
 8. مشکلات پوستی اطراف استوما از چسبیدن چسب پایه جلوگیری می‏کنند و سبب نشت می‏شوند.
 9. اگر زاویه چسباندن کیسه مناسب نباشد، موجب جدا شدن و نشت آن خواهد شد. هر فرد با توجه به وضعیت بدنی و فرم شکم خود باید زاویه مناسبی را برای چسباندن کیسه رعایت کند.
 10. اگر کیسه به موقع تعویض نشود، ریسک نشت افزایش خواهد یافت. پس از این‏که یک سوم از حجم کیسه پر شد، حتماً اقدام به تعویض آن نمائید زیرا سنگین شدن کیسه موجب جدا شدن چسب پایه و نشت خواهد
 11. گرمای زیاد هوا نیز موجب تعریق و جدا شدن چسب پایه و نشت می‏ شود. بهتر است در هوای گرم از چسب‏ های پایه قوی‏ تر استفاده شود.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “راهنمای شما برای حفظ سلامت پوست اطراف استوما”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مطالب برای هلدینگ برتر محفوظ می‌باشد و هرگونه استفاده از آن‌ پیگرد قانونی دارد.

بستن

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.